Детальніше про місто Буча

Маєток Штамма у Бучі: від заснування до нашого часу

Маєток Штамма у місті Буча

Маєток Штамма — справжня архітектурна перлина міста Буча. І хоча теперішній стан будинку залишає бажати кращого, він продовжує викликати інтерес як у туристів, так і у всіх, хто цікавиться старовиною.

З глибини віків

Історія маєтку інженера Штамма тісно переплетена з історією самого міста Буча. Першим населеним пунктом у цій місцевості було село під назвою Яблунька. Згадки про нього датуються 17 ст. Саме місто Буча була засновано в 1898 р. як поселення біля полустанку новозбудованої Києво-Ковельської залізниці. Завдяки такому вигідному розташуванню, воно стало привабливим для представників тодішньої столичної інтелігенції. Саме у Бучі була розташована дача Афанасія Булгакова — батька видатного письменника. Завдяки цьому і сам літератор неодноразово гостював у містечку.

У1900 р. заїжджий  інженер на прізвище Штамм вирішив побудувати у Бучі великий будинок. Сам він у ті роки був радником правління, а також одним із засновників Києво-Ковельської залізниці, тому користувався серед місцевого населення великою повагою. Маєток інженера вражав не тільки своїм розмахом, але й витонченими архітектурними формами. Загальний вигляд помістя, яке складалось з великого господарського будинку та дерев’яних будиночків для слуг, нагадував лицарський замок.

Як свідчать різні історичні джерела, Штамм був не просто багатою людиною, а й відомим меценатом. Він всіляко сприяв поширенню науки та освіти. Зокрема, в одному із будиночків, розташованих в межах маєтку, він організував школу для бідних сільських дітей.

Маєток Штамма

Нова епоха для будинку Штамма

Штамм прожив у своєму бучанському маєтку лише до 1917 р. Жовтнева революція внесла жорсткі корективи в життя тодішньої аристократії. Згідно деяких даних, інженера вигнав з будинку отаман Орлик зі своїм загоном. Штамму разом з дружиною і дітьми вдалось врятуватись, втікаючи підземними ходами, які вели із будинку. Ці тунелі збереглися до сьогодні, проте вони захаращені завалами і сміттям, а тому — непрохідні.

Невдовзі після революційних подій маєток Штамма перетворили на дитячий будинок. А вже після Другої світової війни цю установу трансформували в дитячий санаторій під назвою “Дружній”. Тут проходили реабілітацію діти з психоневрологічними захворюваннями.

У 2004 р. колишній маєток Штамма спіткало нещастя — тут сталось велика пожежа. На щастя, персонал санаторію і його пацієнти вижили, але сама будівля сильно постраждала.

Вам буде цікаво почитати:

Сьогодення

Після пожежі санаторій, розміщений в будинку Штамма, припинив свою роботу. Колишній маєток, знищений пожежею, являє собою сумне видовище. Не зважаючи на це, у руїнах вгадуються обриси архітектурної величі будинку. Дивом збереглись деякі елементи інтер’єру, наприклад, старовинний камін.
На сьогоднішній день доля будинку Штамма остаточно не вирішена. Активісти вимагають від влади відреставрувати будівлю і організувати тут музей міста Бучі. Такий крок не тільки б врятував будинок від занепаду, а й допоміг розвитку туризму у Київській області.

Маєток Штамма

Підписуйтеся на новини Бучі в Twitter, Viber та Telegram
Мітки:
Розкажіть друзям:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: